Yeni Devrim Materyali Borofen! Artık Türkiye Kazanacak!

borofen nedir

Çin’deki Şiamen Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, bor mineralinden üretilen “Borofen”in süper hızlı bilgisayarlardan pillere, transistörlerden dokunmatik ekranlara kadar birçok kullanım alanında “Grafen”in yerini alacak bir malzeme olabileceğine işaret ediyor.

Uzmanlar, Borofen’in, ısıyı ve elektriği en iyi ileten malzeme olarak kabul edilen ve çelikten 200 kat daha güçlü olan grafenden daha güçlü ve esnek olduğunu söylüyor.

MIT Technology Rewiew adlı bilim sitesi, Borofen’le ilgili araştırmayı “Üzgünüz grafen- Herkesi heyecanlandıran yeni mucizevi malzeme Borofen” başlığıyla duyurdu.

Borofen

Haberde özetle şöyle deniliyor:

“Kısa bir süre öncesine kadar Grafen en yeni mucizevi malzeme olarak kabul ediliyordu. Süper güçlü, atom kalınlığındaki bu karbon “kümes teli”, borular, toplar ve çeşitli ilginç şekiller oluşturabiliyor. Malzeme mühendisleri, elektriği iletebildiği için Grafen tabanlı bilgisayar işlemciliği ve Grafen çip endüstrisi çağının başlayabileceğinden söz ediyordu. Avrupa Birliği, Grafen endüstrisi için bir milyar Euro’luk kaynak tahsis etti.”

Özel bir yöntemle sentezlenen Borofen’de bulunan bor atomları farklı bağlar kullanarak özel desenler oluşturuyor, bu onu benzersiz yapıyor. Isı ve elektriği en iyi ileten malzeme olarak kabul edilen ve çelikten bile 200 kat daha güçlü olan Grafen’in yerini Borofen alacak ve bu durum bor maden üretiminde lider bir rol oynayan Türkiye’ye epey kazandıracak gibi görünüyor.

grafen-cip-borofen

“Bu cesur, grafen tabanlı dünya henüz yaşama geçmedi ancak diğer iki boyutlu malzemelerle ilgili yeni bir arayış başlattı. Ve bunlar arasında en heyecan verici malzeme; kristal benzeri yapılar oluşturabilen tek katmanlı bor atomları oldu.”

“Borofenin bu kadar heyecan yaratmasının nedeni, olağanüstü geniş bir uygulama alanı için uygun olması. Elektro-kimyacılar, borofenin daha güçlü lityum-iyon pillerde anot malzeme olabileceğini düşünüyor. Kimyacılar, borofenin katalitik kabiliyetlerinden büyülenmiş durumda. Ve fizikçiler de borofenin farklı atom ve molekülleri algılama kapasitesini test ediyor.”

Elektriği iletebildiği için Grafen’in bilgisayar işlemciliği ve çip endüstrisi çağını başlatacağını söylerken bir anda Borofen devreye girebilir. Bataryalarda kullanılması halinde lityum, sodyum ve magnezyum iyon bataryaları için oldukça işlevli bir malzeme olacak. Borofen’in bu yerlerde aktif rol oynadığı ve bu konuda ülkemizin liderlik yapacağı günleri sabırsızlıkla bekliyoruz.

Kaynak