Reseller Hosting Nedir?

Reseller kelimesi alan ve satan işlemini yapanlara denilir. Yani bayi mantığı gibi düşünülebilmektedir. Son kullanıcıya satılan ve onlar tarafından kullanılan Hosting hizmetidir.

Reseller Hosting herhangi bir firmadan kiraladığınız web barındırma alanını başka kişi ve kurumlara da kullandırabilmenizi sağlayan Hosting türüdür. Hem Unix hem de Windows sunucular reseller hosting için uygundur ve kullanılabilmektedir.

Reseller Hosting çeşitli amaç ve kişiler tarafından kullanılabilmektedir. Reseller hosting paketlerini herkes kullanabilir. Reseller Hosting paketlerinin tercih edilme sebeplerinden bahsedelim.

Reseller Hosting Hizmetini Kimler Hangi Amaçla Kullanır?

Yeni kurulan küçük web hosting şirketleri; Yeni kurulan ve çok büyük bir bütçesi olmayan hosting firmaları genellikle bu hizmetten faydalanarak maliyetlerini azaltarak barındırma alanlarını çeşitli kişilere satabilmektedir.

Birden fazla alan adı ve web sitesi sahipleri; Reseller hosting paketleri bu tür kişi ve kurumlar tarafından çokça tercih edilmektedir. Sebebi ise ayrı ayrı barındırma alanları alarak gereksiz maliyetlerden kurtulmak istemeleri ve aynı zamanda tüm web sitesi ve alan adlarını tek noktada kontrol edebilmek istemeleridir.

Yazılımcı ve Tasarımcılar; Yazılımcı ve tasarımcılar oluşturdukları ve çalışmasını tamamladıkları projeleri kendi web alanlarında yayınlayarak kazancı arttırabilmektedir ve müşterilerin ihtiyaçlarını tek noktada karşılayabilmelerini sağlamaktadır.

Reseller Hosting Çalışma Mantığı

Bir reseller hosting paketi satın aldığınız zaman hosting hizmeti sağlayan firma tarafından size ayrılan alanı yönetmeniz için bir kontrol paneli sunulacaktır. Gerek barındırdığınız web siteleri gerek kendi web siteleriniz için ayrılan alan, bant genişliği vb. durumları bu panel üzerinden tamamen kendiniz ayarlayabilirsiniz ve aynı şekilde alan adı işlemlerini barındırma işlemlerini bu panel üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Size Sağladığı Faydalar

Maliyetleri Düşürür; Reseller hosting paketleri birden fazla web sitesi olan kişi ve kurumlar tarafından kullandığında maliyetleri ciddi bir şekilde düşürüp tasarruf edilmesini sağlamaktadır.

Kolay Yönetim Sağlar; Size sunulan kontrol panelinden tüm işlemlerinizi kolaylıkla tek noktadan yönetebilir ve ayrı ayrı web alanları, ayrı ayrı kullanıcı panelleriyle zaman kaybetmemiş olursunuz.

Alan Yükseltme ve Azaltma Kolaydır; İstediğiniz zaman web barındırma alanınızı yükseltip azaltabilir ve böylece sizi uğraştıracak işlemlerden kurtulmuş olursunuz.

Kaynak

Bir cevap yazın